z ukierunkowaniem

Jak mówi Olafur Eliasson… dobre dzieło sztuki rodzi owoce, generuje … zainteresowanie, wciąga widza, generuje zyski i nobilituje w oczach krytyków. Ta jedna z wielu – mniej bądź bardziej trafionych – definicji dzieła sztuki wydaje się najmniej pretensjonalna.

Sam Eliasson zdaje się wiernie trwać przy tej definicji. Wodospad na nowojorskiej East River – The New York City Waterfalls, instalacje pokazywane w poznańskim starym browarze – The truth of non-digital colours, czy olbrzymie słońce pokazywane w londyńskiej Tate Modern.

waterfall1

Produkuje narracje i jak przystało na świadomego artystę robi to nie tylko profesjonalnie, ale i w sposób metodyczny. W jego studio zespół architektów, inżynierów i artystów (kolejność ma znaczenie) opracowuje jego pomysły i pracuje nad jego monumentalnymi realizacjami.

Wynikiem tego są oryginalne mariaże, jak choćby przygoda z BMW Group.

6a00e54f9f8f8c883400e55039fcde8834-800wi

At the Pinakothek der Moderne Olafur Eliasson presents »Your mobile expectations: BMW H2R project«. It is one on which the artist has been collaborating intensively with architects and scientists for the past two years. Nominated by an international jury of curators, Olafur Eliasson was commissioned by BMW in 2005 to design the 16th BMW Art Car.

This Eliasson-designed automobile, the BMW H2R, is a racing car powered by hydrogen that has been developed to achieve speed records.

Nie przesadzając zbytnio można powiedzieć, że artysta wie jak inspirować, czym inspirować i kogo inspirować – kreatywna droga w kierunku tworzenia nowej tożsamości, w której odbiorca, przechodząc szybko do wielorakości znaczeń zawartych w przedmiocie, stwarza sobie indywidualną tożsamość.

Wypracowując sieć połączeń między widzem a dziełem sztuki dochodzi do momentu, w którym pozostaje mu:
A – dać swobodę widzowi,
B – dać mu stworzyć dzieło sztuki.

Olafur Eliasson (ur. 1967) jest absolwentem Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Kopenhadze (1989-1995). Od połowy lat 90- tych realizuje projekty koncentrujące się na problematyce percepcji i przestrzeni. Jedną z najbardziej znanych jego prac jest The Weather Project. Jedną z ostatnich monumentalnych realizacji były zaś cztery wodospady zainstalowane na nowojorskiej East River – The New York City Waterfalls.

Rada: Transformation!

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s