sentymentalnie

W ten sposób podchodzę do Joy Division i jego frontmana Iana Curtisa. Pewnie dlatego długo nie mogłem się zdecydować na oglądniecie Control. Czekał na swój moment ponad półtora roku.

curtis

O urokach biografii Curtisa przeniesionej na ekran przez Antona Corbijn’a najlepiej niech opowiedzą jej żyjący bohaterowie, z którymi się zgadzam, bo film mi się naprawdę podobał:

Po projekcji perkusista Stephen Morris mówił: „Ten film jest bardzo dobry. Anton wykonał kawał świetnej roboty. Nie jest łatwo jednak oglądać historię, której się było częścią”. Wtórował mu basista Peter Hook: „Cały czas nie mogłem uwolnić się od myśli, że przecież ja to wszystko przeżyłem”.

Na szczęście poza muzyką jest jeszcze parę innych rzeczy, które zwróciły moją uwagę. Na klimat zespołu i na to, w jaki sposób był odbierany wpływała nie tylko legenda Iana „Cholernej straty czasu” Curtisa, jak mówiły o nim groupies, ale i niesamowite okładki ich płyt i klimat późnych lat 70-tych.

Unknown Pleasures:

jd_unknow_pleasure

Closer:

jd_closer

W tej tragicznej historii jest również Tony Wilson, dziennikarz, założyciel wytwórni płytowej Factory Records. Historię wypełnia również walka muzyka z epilepsją i pomysły na kampanie społeczne – Curtis nie tylko zajmował się pomocą niepełnosprawnym, jako urzędnik, ale i próbował namówić Wilsona do zainicjowania kampanii społecznej na rzecz ich integracji.

Na koniec dziwne zestawienie, w którym znalazł się Ian Curtis – Live Fast, Die Young: 20 Great Artists that Never Reached 30.

Rada: …after watching Werner Herzog’s Stroszek and listening to Iggy Pop’s The Idiot …strange things happen!

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s