wariacje

Święta jakimś dziwnym pędem przeleciały. W mediach dominowały doniesienia o tragediach. Najpierw trzęsienie ziemi we Włoszech, potem tragedia narodowa w Kamieniu Pomorskim i …nieśmiertelna dyskusja na temat: Co by było gdyby? Jeden z redaktorów TVN-owskich zażył mnie pytaniem do przeciwpożarowego eksperta – …czy najpierw należy gasić budynek, czy ratować znajdujących się w nim ludzi?

„Rozumiem” pod jednym ale, że świąteczny czas to okres dyskusji nad pierwszeństwem i priorytetami z cyklu – Co było pierwsze jajo, czy kura?

To nie jedyne absurdy dnia codziennego. Na szczęście są ludzie, którzy potrafią to lepiej ode mnie wyrazić. Lubię koncepcję zakładającą, że najwięcej dowiesz się o kimś patrząc na odpadki, jakie zostawia. Dlatego spodobały mi się instalację Doris Salcedo. Smutne pozostałości. Na szczęście artystka przemyca je „subtelnie”, ograniczając się do porzuconych mebli i ubrań.

doris-salcedo

Doris Salcedo makes sculptures and installations that function as political and mental archaeology, using domestic materials charged with significance and suffused with meanings accumulated over years of use in everyday life. Salcedo often takes specific historical events as her point of departure, conveying burdens and conflicts with precise and economical means.

Pewnie nikt nie wpadnie na pomysł zrobienia instalacji odnoszącej się do pomorskiej tragedii, ale chyba nikt tak naprawdę tego nie potrzebuje. Szkoda.

Pozostając w temacie odpadkowym, to mam nadzieję, że trochę zmniejszy się wieszczarski trend, który zawładnął mediami i który wszędzie dopatruje się końca, samych mediów również.

Lekka „niepewność” zdaje się unosić nawet w interaktywnym świecie studentów – 53colors – prestiżowej Hyper Island.

53colors_hyper_island

Pewnie coś jest na rzeczy, tylko co?

Rada: Say cheeeeeese!

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s