komiksowo

… czyli luźna uwaga o kryzysowym zapotrzebowaniu na superbohatera. A luźna uwaga jest taka, że mroczne sprawy i wielkie tajemnice roztaczają szczególnie mamiącą aurę właśnie w kryzysowych czasach. Poszukiwanie wzorców przybiera na sile, a idąc dalej tym tropem dochodzi się do superbohatera, do kogoś, kto da nadzieję, pomoże oswoić niepewną rzeczywistość, sprawi, że szary świat nabierze nowych kolorów, da nową jakość i… nie będzie Chocolateman’em.

W kryzysowym kontekście, z różną siłą podbijanym w mediach, nie dziwi wysp herosów, którzy szczególnie zdominowali repertuar kinowy. Ale … to, podobnie jak kryzys (i stonka), eksport amerykański (sic!). Nie podejmuje się rozwijać dalej tego wątku.

W opozycji do eksportowych wzorów stoi najważniejszy, europejski, festiwal komiksowy w Angouleme, który, prawie półtora miesiąca temu, zdominowany został również przez „superbohaterów”, ale dziecięcych.

Nie dziwą zatem nagrody:
– w kategorii Album RokuWinshluss za Pinokia,

winshluss_pinocchio

– w kategorii Grand Prix miasta Angouleme – Blutch, w Polsce wydana została jego Rozkosz,
– w kategorii Essentiel JeunesseJoann Sfar za adaptację Małego Księcia, do tej pory dał się poznać jako twórca Kota Rabina i Klezmerów.

sfar_lprince

Jakby tego było mało Nowy Teatr – duży + za mniej męczącą stronę internetową, serwuje sukcesywnie MPO (Miejska Powieść Odcinkowa). Więcej informacji na stronie teatru.

Poniżej fragment z odcinka 7 – autor: Bartosz Żurawiecki, komiks: Przemek Truściński.

mpo

I co dalej z tym fantem? Może …po prostu nie dajmy się ładnie opakowanemu eksportowi zza oceanu, a bliżej przyjrzyjmy mniej komercyjnym, bardziej ambitnym, realizacją. Taki truizm.

Rada: Poznaje się tylko to, co się oswaja. Mały Książe.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s